Styl barokowy najczęściej wykorzystywany jest w aranżacji sypialni oraz salonów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, byś w taki sposób urządził kuchnię. Jeśli właśnie o tym marzysz, przeczytaj artykuł.
Nie każdy lubi nowoczesne aranżacje kuchni, dlatego też stylizacje historyzujące, do których zaliczamy urządzenie pomieszczenia na styl barokowy, cieszą się taką popularnością. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że nie chodzi tu o dokładne odwzorowanie ówczesnych wnętrz i pozbawienie się na własne życzenie zdobyczy XX i XXI wieku, a raczej o częściowe nawiązanie do tego stylu. Nie musisz się więc obawiać, że w barokowej kuchni nie będzie miejsca dla kuchenki gazowej, lodówki czy wyspy kuchennej.
Styl barokowy to przede wszystkim onieśmielający przepych rodem z królewskich i książęcych pałaców, a więc bogato zdobione elementy oraz obecność złota lub srebra i dużej ilości bibelotów. Z tego też powodu taki styl sprawdzi się raczej w większej kuchni. Niewielkie pomieszczenie może zostać niepotrzebnie przytłoczone. Oczywiście wiele zależeć tu też będzie od tego, na ile sobie pozwolisz. Kuchnia nie musi przecież cała ociekać złotem i zapierającymi dech w piersiach wzorami. Warto znaleźć złoty środek tak, by wnętrze nawiązywało do bogatego barokowego stylu, ale jednocześnie nie było nim nadmiernie przesycone. Postaw na masywne drewniane meble o zaokrąglonych brzegach w towarzystwie złota, srebra, miedzi czy masy perłowej (bądź ich dobrych imitacji). Podłoga w takiej kuchni powinna być wykonana z drewna bądź kamienia. Miło widziane są też dekoracje (motywy roślinne czy tak charakterystyczne dla tego stylu muszle lub morskie fale).
Kuchnia zaprezentowana na pierwszym zdjęciu to połączenie baroku z nowoczesnością. Układ szafek kuchennych, meble kuchenne pod zabudowę, wyspa kuchenna znajdująca się w centralnej części wnętrza i hokery – to elementy znane nam ze współczesnych aranżacji. Meble rodem z XXI wieku zyskały oryginalny, nawiązujący do barokowego stylu, wygląd, dzięki rzeźbionym pozłacanym motywom na frontach szafek czy ciekawej tapicerce, którą pokryte są hokery.
Na drugiej fotografii możesz za to ujrzeć kuchnię bogatą w posrebrzane elementy. Taki kolor posiadają przede wszystkim meble. W kolorze tym są zarówno fronty szafek, jak i stół oraz krzesła. Zwróć uwagę na aksamitną różowo fioletową tapicerkę, drewnianą podłogę, a także niezwykle oryginalny żyrandol.
Jeżeli nie przepadasz za złotem i srebrem, możesz zdecydować się na rzeźbione meble nawiązujące do stylu barokowego pomalowane na biało. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest trzecia fotografia. Wybrano tutaj biały stół oraz krzesła i dobrano do nich bordowy kolor ścian oraz bordowo czerwone dodatki, sprawiające, że wnętrze wygląda wyjątkowo bogato. Aranżacja ta czerpie nie tylko z baroku, ale także ze stylu zwanego glamour.