Kuchnia w stylu rustykalnym spodoba się miłośnikom ciepłych, przytulnych i przede wszystkim swojskich wnętrz, w których panuje sielski klimat. Wystrój taki kojarzy nam się głównie z obszernymi przestrzeniami, na które natrafiamy z reguły w domach wolnostojących lub mieszkaniach o dużych metrażach. Jeśli jednak się postaramy, będzie on dobrze wyglądał też w niedużej kuchni.
Miłośnicy wiejskiej stylistyki inspiracji mogą poszukać w naszej rodzimej, czyli polskiej, a może nawet regionalnej tradycji. Zaczerpnąć można ze stylu łowickiego, kurpiowskiego czy góralskiego. Oczywiście nic na siłę, równie dobrze możemy brać przykład z kuchni bawarskich czy prowansalskich.
Centrum rustykalnej kuchni może stanowić solidny drewniany stół i rustykalne krzesła. Najlepsze meble to te z drewna, najlepiej litego. Dobrze prezentować będzie się komplet mebli bejcowanych na biało. Ważną rolę pełnią oczywiście dodatki, takie jak ceramiczne naczynia i ozdoby, ścierki kuchenne z ludowym motywem, koronkowe serwety.
Ciekawym elementem rustykalnej aranżacji może być również podłoga wykonana z naturalnego drewna. Jeśli w pomieszczeniu mamy płytki i nie zamierzamy tego w najbliższym czasie zmieniać, warto choć część posadzki przykryć matą bambusową lub rattanową.
Na płytkach ściennych możemy przykleić (a jeżeli mamy talent plastyczny – nawet namalować) ludowe motywy zdobnicze, takie jak barwne koguty, pawie, małe ptaszki czy cieszące oko kolorowe kwiaty. Typowo polskie elementy w zdobnictwie wnętrz spodobają się z pewnością osobom, które doceniają dziedzictwo kulturowe regionu, z którego pochodzą i poprzez wystrój wnętrza chcą pokazać swój z nim związek.
Ostatnio bardzo popularne są kuchnie w stylu prowansalskim. Cechuje je częściowe zastąpienie wszechobecnego drewna kamieniem, a szczególnie marmurem. Tutaj zamiast wspomnianych wyżej polskich elementów ludowych możemy zdecydować się na dekoracyjną tapetę z motywem kwiatów lawendy czy gałązek oliwnych. Lawenda może nam towarzyszyć również w doniczce, zresztą nie tylko ona. Jeśli dysponujemy wystarczającą ilością miejsca, a nasza kuchnia posiada duże okna i jest w niej jasno, można umieścić w niej kilka doniczek z różnymi roślinami. W mniejszych, ciemniejszych kuchniach nie będzie to wyglądało już tak efektownie i może ją trochę przytłoczyć.
Jeżeli nie jesteśmy zdecydowani na całkowite zmiany w pomieszczeniu, a zależy nam jedynie na dodaniu mu wyjątkowego charakteru za pomocą drobnych zmian, możemy połączyć styl rustykalny z nowoczesnym. Wtedy nowoczesny wygląd kuchni warto przełamać ceramicznymi dzbanuszkami na regałach, ozdobnymi talerzami czy rattanową matą na posadzce. To właśnie takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej na niedużych przestrzeniach.